Dla poprawnego wyświetlenia tej treści wymagany jest Adobe Flash Player.

Pobierz najnowszą wersję

WARSZAWSKIE PANOPTIKUM

Celem projektu, zatytułowanego „Warszawskie Panoptikum”, jest prezentacja najciekawszych elementów tradycji warszawskiej oraz inspirowanie działań służących rozwojowi i integracji mieszkańców Warszawy, a także grup młodzieżowych przybywających do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tytułowe „Panoptikum” odnosi się do różnorodności, niezwykłości, a czasem dziwactwa zjawisk związanych z obrazem kulturowo-społecznym historycznej i współczesnej Warszawy.

Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego przygotował w tym roku dla warszawiaków szeroką ofertę warsztatów z zakresu edukacji kulturalnej. Warsztaty są skierowane do bardzo różnorodnej pod względem wieku i zainteresowań grupy odbiorców. Do tej pory w ramach działań edukacyjnych Muzeum wykorzystywało różne formy komunikacji, m.in. komiks, fotografię. W tym roku powracamy do ulubionych zajęć naszych odbiorców, czyli fotografii i warszawskiej piosenki, ale odkrywamy również nowe formy wyrazu, jakimi w tym roku będą: slam, plakat i szablon, kulinaria, warszawska gwara oraz animacja kulturalna.

Do warsztatów zostali zaangażowani najlepsi warszawscy fachowcy w swojej dziedzinie, m.in. Paweł Loroch w zakresie warszawskich kulinariów, Andrzej Pągowski w zakresie plakatu czy Piotr Herbich, specjalista od warszawskiej gwary.

W edycji 2011 odbędą się następujące warsztaty:

1. Zaczarowana różdżka - warsztaty z zakresu retuszu fotografii archiwalnej

Praktyczne zajęcia w zakresie retuszu i prostych czynności konserwatorskich związanych z archiwalną fotografią, skierowane do 2 grup wiekowych: dzieci w wieku 12-15 lat (I grupa) oraz osób powyżej 16 roku życia (II grupa).

Zajęcia poprowadzi Krzysztof Gajewski - fotograf, grafik, plastyk, czynnie działający w tych trzech profesjach, na co dzień pracujący jako grafik kreatywny i fotograf. Pracujące w Pracowni Ikonografii i Fotografii Joanna Lang oraz Aleksandra Duralska podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami warsztatów.

Zajęcia odbywają się w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79.

2. Wars wita Was – warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne, w ramach których przybliżana będzie historia Warszawy przez pryzmat tradycyjnych potraw warszawskich sporządzanych przez uczestników w grupach. Ponadto w ramach warsztatów będą też powstawały nowe potrawy i przepisy warszawskie. Dla grupy, której dania zostaną uznane przez większość uczestników zajęć za najlepsze, przewidziane są nagrody w postaci przepisów kulinarnych oraz voucherów na kolację dla dwóch osób do jednej z restauracji warszawskich.

W tajniki kulinariów warszawskich uczestników wprowadzi Paweł Loroch, znany dziennikarz, podróżnik, fotograf i pisarz kulinarny, autor książek „Dania na piątki” czy „Śniadania ze snów” – mający w swoim dorobku m. in. programy takie jak: „Gastrofaza” (Antyradio), „Czułe Dranie” (talk show na TV4), czy „Pytanie na śniadanie” (TVP2).

Aby zintegrować pokolenia, powstał pomysł na warsztaty dla grup dedykowanych seniorzy-nastolatki (warsztaty zamknięte). Chcemy, aby dzięki wzajemnej wymianie informacji, wiedzy i doświadczenia powstała nowa przestrzeń integracji, umożliwiająca spotkanie i lepsze zrozumienie innego pokolenia.

Zajęcia odbywają się w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79.

3. KSP – Jeżeli śpiewać, to nie indywidualnie- warsztaty muzyczne

Warsztaty muzyczno-teatralne, w trakcie których uczestnicy poznają ciekawostki z historii, przygotują wybrane sceny i piosenki z Kabaretu Starszych Panów powiązane z realiami współczesnej Warszawy.

Warsztaty poprowadzą Danuta Chmurska, pedagog muzyczny Teatru Narodowego oraz Monika Wasowska, zawodowo związana z radiem Wnet.

Warsztaty są przeznaczone dla 2 grup: rodzin z dziećmi do 12 lat oraz osób powyżej 12 roku życia.

Zajęcia odbywają się w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79.

4. Strefa Warszawa - warsztaty plakatu i szablonu warszawskiego

W ramach tego projektu organizowane będą dwa warsztaty: plakatu oraz szablonu warszawskiego.

W trakcie zajęć poświęconych plakatom uczestnicy zapoznają się z tradycyjnymi technikami oraz zasadami tworzenia plakatu, przygotują własny plakat o tematyce warszawskiej. Warsztaty poprowadzi Andrzej Pągowski – absolwent PWSSP w Poznaniu, autor ponad 1000 plakatów, ilustrator książek i prasy, autor okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków.

W trakcie warsztatów poświęconych szablonom uczestnicy zapoznają się ze zjawiskiem i przykładami szablonu i Street Artu oraz samodzielnie przygotują własny szablon. Warsztaty szablonu poprowadzi Suon - przedstawiciel polskiego Street Artu.

Po warsztatach odbywać się będą spotkania z artystami związanymi ze Street Artem, w trakcie których, oprócz rozmowy z artystą, uczestnicy warsztatów przyjrzą się pracy artysty malującego na żywo; oprawą muzyczną tego swoistego happeningu zajmie się DJ.

Zajęcia odbywają się w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79 oraz w Chwila Da Klub, ul. Ogrodowa 31/35

5. Gajcy 2.0 – poetyckie warsztaty slamowe

Zajęcia dotyczące poezji Tadeusza Gajcego w powiązaniu z jego powstańczym życiorysem. Warsztaty dotyczą zarówno kontekstu historycznego jak i interpretacji samych wierszy. Warsztaty prowadzone są w oparciu o wydawnictwa MPW tj. CD „Gajcy” z rockowymi interpretacjami wierszy, CD „Gajcy/Szyc /Pierończyk” oraz tomik wierszy „Gajcy – kto ja”. Punktem wyjścia będzie zjawisko slam. Warsztaty poprowadzi Grzegorz Bruszewski animator warszawskiego slamu.

Zajęcia odbywają się w Chwila Da Klub, ul. Ogrodowa 31/35

6. SAWA Strefa Aktywności Warszawskich Animatorów – warsztaty warszawskich projektów kulturalnych

Warsztaty projektów warszawskich, w trakcie których licealiści i studenci poznają zasady przygotowania projektów edukacyjnych i artystycznych realizowanych w Warszawie. Najciekawszy projekt będzie realizowany w ramach VI Festiwalu Warszawskiego „Niewinni czarodzieje”.

Zajęcia odbywają się w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79

7. Warszawska Ferajna – warsztaty gwary warszawskiej

Warsztaty gwary warszawskiej skierowane do różnych grup wiekowych, w ramach których uczestnicy m.in. przygotują etiudy teatralne opracowane w gwarze warszawskiej.

Zajęcia odbywają się w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79